Loader
Wykwity na kostce brukowej. Co to jest i czy jest się czym przejmować?
https://centrumbruku.pl/wp-content/uploads/wykwity-centrumbruku-e1653391826693.jpg

Większość Klientów kupujących nową kostkę brukową spotyka się z tematem białych plam, przebarwień czy nacieków na kostce, która miała być zwieńczeniem naszego domu i ogrodu. Zjawisko to jest całkowicie naturalne i nie jest dziwne dla osób pracujących na co dzień z brukiem. Nie musimy się tym bardzo przejmować. Ten biały nalot jest to tak zwany wykwit, który jest niczym innym jak osadem wapiennym, zniknie zwykle po upływie 2-3 latach od ułożenia kostki.

Kostka brukowa wykonana jest z naturalnych składników, jak kruszywa, cement, woda oraz różnych barwników. Najtańsza jest kotka niebarwiona, czyli szara w kolorze betonu. Na podjazdy i chodniki okołodomowe najczęściej wybierane i projektowane są kostki kolorowe, tzw. melanże lub monokolorowe. Stosowane są w tym wypadku różne barwniki nieorganiczne, czyli tlenki odpowiednich metali.

W związku z tym, że materiały bazowe czyli kruszywo i cement nie mają ściśle unormowanego koloru, to również i gotowe kostki brukowe mogą nieznacznie różnić się między sobą, stąd zawsze polecamy zamawiać kostki z jednej partii, warto poczekać na nową produkcję niż martwić się różnym odcieniem na kostce brukowej.

W związku z powyższym należy wiedzieć, że mogą to być drobne różnice kolorystyczne ale w obrębie tego samego koloru podstawowego (np. grafitowego, brązowego, stalowego).

Często na nowych wyrobach brukarskich znajdziemy tzw. wykwity czyli jak wcześniej wspominaliśmy – białe plamy lub większe rozjaśnienia fragmentów kostki. Nie jest to w żadnym razie wada fabryczna kostki i nie należy jej łączyć z tym, że kostka ta ma inny odcień od pozostałych na jednej palecie.

Wykwity wapienne najdłużej utrzymują się i są najbardziej widoczne na kostkach grafitowych, w dalszym szeregu są barwione kostki monokolorowe, następnie melanże kolorystyczne. Najmniej widoczne i najszybciej znikają wykwity na kostkach niebarwionych szarych.

Skąd biorą się białe wykwity na kostce brukowej?

Wykwity, często określane jako białe plamy na kostce, są naturalnym procesem chemicznych i fizycznym jaki zachodzi przy produkcji wyrobów betonowych. Popularne wykwity są niczym innym jak osad wapienny. W czasie wiązania i twardnienia betonu na skutek reakcji chemicznych między cementem i wodą, powstają różnego rodzaju dodatkowe związki chemiczne, w tym duża ilość wolnego wodorotlenku wapniowego.

Pamiętajmy, że beton twardnieje długo. Swoją znaczną wytrzymałość uzyskuje już po 28 dniach dojrzewania, ale proces ten jest równie intensywny nawet przez 2-3 lata, w związku z tym produkcja wodorotlenku wapniowego trwa przez dłuższy okres. Właśnie ten powstający jako produkt uboczny wodorotlenek wapnia jest przyczyną powstawania wykwitów na powierzchni bruku i elementów betonowych.

Wodorotlenek wapnia łatwo reaguje z dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu, w związku z tym powstaje nierozpuszczalny węglan wapniowy. To właśnie ta substancja widoczna jest jako białe naloty.

Długość i nasilenie występowania wykwitów jest bezpośrednio związana z warunkami atmosferycznymi. Im więcej wody dostaje się wewnątrz kapilarów w betonie tym wyraźniej będzie widoczny wykwit. Stąd najbardziej widoczne wykwity spotykamy wczesną wiosną, kiedy woda z topnienia śniegu dostaje się do wnętrza betonu, oraz jesienią przy porannych rosach, czy przymrozkach.

W sytuacji, kiedy kostkę ułożymy na nieprzepuszczalnej podbudowie z betonu wykwit powstaje również „od dołu”. W tym wypadku woda dostająca się pod kostki, nie mając możliwości wniknąć w podłoże, powoduje zwiększenie wilgotności w kostce, co ułatwia transport węglanu wapniowego na powierzchnię.

Kiedy znikną białe naloty na kostce?

 

Wykwity na kostce brukowej są procesem naturalnym. Samoistnie znikają po 2-3 latach od ułożenia kostki brukowej, w późniejszym okresie mogą się pojawiać bardzo sporadycznie, wręcz niezauważalnie. W związku z powyższym polecamy impregnować kostkę brukową dopiero po 2 latach od jej ułożenia.

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70