Loader
Podbudowa pod kostkę brukową – czy warto zainwestować w solidną podstawę?
https://centrumbruku.pl/wp-content/uploads/zageszczanie-gruntu-centrumbruku_pl-e1653393750104.jpg

Podbudowa pod kostkę brukową – czy warto zainwestować w solidną podstawę?

 

Nawierzchnia z bruku betonowego tak chętnie wykonywana przez inwestorów jest bardzo praktyczną i estetyczną formą podjazdu, jak i jako tarasy czy odbojówki. Chcąc zapewnić jej trwałość i stabilność należy jednak pamiętać nie tylko o samym doborze materiałów, ale również o właściwej podbudowie. Dlatego poniżej przedstawimy kilka istotnych wskazówek, które powinniśmy uwzględnić przy przygotowaniu terenu do ułożenia kostki brukowej.

 

Jak przygotować nawierzchnię?

 

Najważniejszą kwestią w przygotowaniu nawierzchni jest to, żeby podbudowa nie zatrzymywała wilgoci oraz wody, ponieważ może mieć to tragiczne skutki w okresie zimowym przy ujemnych temperaturach. Przypominamy, że strefa przemarzania w Polsce waha się między 0,9m do 1,2m. Po pierwsze należy dokładnie rozplanować cały projekt, w związku z czym budowę nawierzchni rozpoczyna się od pomiarów oraz prac geodezyjnych. Za pomocą kołków lub szpilek stalowych nanosimy powierzchnię i poziomy gotowej podbudowy na działce. Musimy pamiętać już wtedy o zaplanowaniu spadków, aby łatwiej odprowadzać wodę z naszej nawierzchni.

Następnie wykonujemy korytowanie, czyli usuwanie Warstw humusu i gleby, które występuje na projektowanym terenie. Głębokość wykopu zależy od rodzaju gruntu (np.wysadzinowy, słabonośny, stabilny). Po tym etapie teren trzeba wyrównać oraz kształtować przy pomocy walca lub zagęszczarki.

W zależności od rodzaju gleby może być konieczne zastosowanie geowłókniny na dno wykopu, w tej sprawie zdajmy się na naszego brukarza. Jeśli mamy obawy, że kliniec, czy tłuczeń będzie wbijał się w grunt rodzimy podczas eksploatacji powinniśmy jednak pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu podbudowy geowłókniną.

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, można już rozpocząć etap podbudowy. Składa się ona z dwóch warstw technologicznych. Pierwszą jest podkład konstrukcyjny, jest on nośny i mrozoodporny, natomiast drugą warstwę stanowi podsypka. Właśnie podsypka ma za zadanie zapewnić stabilizację oraz zniwelować różnice w wysokości kostki. Przy wykonywaniu podbudowy warto pamiętać, że podsypki nie należy zagęszczać, lecz wyrównać łatą.
W zależności od rodzaju kruszywa na podsypkę warto pomyśleć o wykonaniu jej nieco wyżej niż planowany poziom podstawy kostki brukowej.
Zagęszczać będziemy już ułożoną kostkę, więc podsypka nieco opadnie.

Dlaczego poprawne wykonanie podbudowy jest tak istotne?

Wspomnieliśmy już na początku: nawierzchnia odpowiada za trwałość i stabilność kostki brukowej. Dodatkowo, wyrównuje poziom bruku, oraz zapewnia prawidłowe dopasowanie kostek. Źle zbudowana podbudowy najpewniej będzie wiązała się z tym, że podłoże będzie się zapadać, a większe formaty płyt mogą nawet pękać w mniej stabilnych miejscach podbudowy. Co więcej, niepoprawne wykonanie podbudowy sprawi, że kostka brukowa nie będzie odporna na działanie ujemnych temperatur zimą, co w konsekwencji jeszcze bardziej ją osłabi. 

 

Jakie kruszywo zastosować na podbudowę?

 

Do wykonania warstwy nośnej można stosować bardziej stabilne i wodoprzepuszczalne tłucznie (25-63 mm) i tłucznie (5-25 mm).
Możliwe jest również stosowanie piasków kopalnych ze żwirem czy nawet pospółki.
Jeśli jednak wykonujemy podjazd warto pomyśleć o zainwestowaniu nieco większej kwoty w podbudowę i zrobić ją na kamieniu, unikniemy wtedy chociażby kolein w miejscach, gdzie stale jeździmy naszym samochodem.

Warstwę podsypki można wykonać również z różnych materiałów. Najkorzystniejszy jeśli chodzi o jakość, wodoprzepuszczalność jest drobny kliniec (1-5 mm), można również stosować piasek (znacznie mniej trwały) lub suchy beton (słabo przepuszczalny, lecz bardzo stabilny)

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70