Loader
Co warto wiedzieć o obrzeżach?
https://centrumbruku.pl/wp-content/uploads/obrzeza.png

Odpowiednio zorganizowany ogród wymaga tego, aby wszystko miało wyznaczone miejsce. Każdy element powinien być precyzyjnie wytyczony i oddzielony od siebie w taki sposób, by teren był spójny oraz harmonijny. Z pewnością pomogą nam w tym obrzeża trawnikowe, które są swojego rodzaju konturami obrazu naszego ogrodu. Ich odpowiednia aranżacja i ułożenie sprawi, że przestrzeń wokół domu nabierze charakteru.

Obrzeża trawnikowe umożliwiają niemalże dowolne kształtowanie linii rozgraniczenia. Te mogą być proste i ostre, ale też opływowe oraz bardziej elastycznie. Jakie są najistotniejsze funkcje obrzeży trawnikowych, a także czym się one charakteryzują?

Obrzeża trawnikowe – zastosowanie i funkcje

Prawidłowo zaprojektowany ogród często porównuje się do mapy kontynentu. Wszystkie państwa oznaczają konkretne rodzaje nawierzchni, a zatem oddzielone od siebie precyzyjnie wyznaczonymi granicami. Pełnią one również bardzo istotną rolę, jaką jest utwardzenie nawierzchni chodnikowej, a najlepiej swą rolę spełnią tutaj obrzeża betonowe. Chodzi tu również o zauważalne rozgraniczenie trawnika od chodnika, wyznaczenie terenu np. pod korę która może się niestety przemieszczać, dlatego należy pamiętać o tym ustalając wysokość obrzeży.

Obrzeża wpływają również na finalną estetykę ogrodu. Co warto wiedzieć, większy wpływ na to będą miały te obrzeża, które wystają ponad poziom powierzchni. Są to z pozoru niewielkie elementy architektoniczne, jednakże oddziałują na finalny wygląd otoczenia.

Obrzeża trawnikowe z betonu

Zanim wybierzemy obrzeża trawnikowe, warto pomyśleć nad tym, jaki wybrać rodzaj. Wszystko z uwagi na to, że mogą być one wykonane z różnych materiałów. Wybór warunkuje w pierwszej kolejności ich funkcja, ale też estetyka ogrodu, do jakiej dążymy.

Największa popularność, a jednocześnie też trwałość to domena obrzeży betonowych. Spotkamy je w wielu formach, a przy tym charakteryzują się dość bogatą kolorystyką. Ich główna funkcja to pełnienie roli elementu oporowego, aby zabezpieczyć nawierzchnię z kostki brukowej, wykończenia schodów, czy też tarasu. Wykazują wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zatem m.in. na mróz, a także na czynniki chemiczne, jak np. sól.

Specjalny rodzaj obrzeży, czyli palisady

Palisady to elementy małej, ogrodowej architektury. Stosuje się je chociażby do wykonywania rabat kwiatowych, wykańczania schodów, tarasów, ale są też jednocześnie jednym z rodzajów obrzeży. Wykorzystuje się je głównie do rozgraniczania poszczególnych nawierzchni, a to chociażby trawnika od rabat. Posiadają właściwości dekoracyjne oraz są łatwe w układaniu dowolnych kształtów. Ich materiał wykonania może być różny, natomiast jak wspominano już wyżej w wypadku obrzeży, najlepiej postawić na te betonowe. Palisady można spotkać w wielu różnych formach, kolorach oraz rozmiarach. Będą świetnie uzupełniać się z wszelkimi innymi elementami naszej architektury ogrodowej.

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70

Sprzedaż kostki brukowej

Centrum Bruku jest największym dystrybutorem kostki brukowej w Polsce. Firma powstała w 2012 roku, a jej ideą było stanie się liderem na rynku, dzięki stosowaniu produktów pochodzących od sprawdzonych dostawców i współpracy z fachowcami, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem oraz służą radą. Jeśli chcesz wykończyć otoczenie swojego domu i potrzebujesz palisady, a może niezbędna jest płyta ażurowa, bloki schodowe, obrzeża, krawężniki, płytki chodnikowe czy schody betonowe, odezwij się do nas.

Projektowanie kostki brukowej

Naszymi klientami opiekujemy się w sposób kompleksowy. Współpracujemy nie tylko z najlepszymi dystrybutorami, ale i posiadamy dział doradczy oraz projektowy. Wychodzimy z założenia, że projekt nawierzchni jest podstawą działań, dlatego zatrudniamy projektantów, którzy służą radą i dzielą się swoim doświadczeniem, by nasi klienci czerpali maksymalną satysfakcję z współpracy z Centrum Bruku.

Projektowanie ogrodzeń

Centrum Bruku nie ogranicza się jedynie do kładzenia kostki brukowej. W naszej ofercie znajduje się również projektowanie i sprzedaż ogrodzeń. Ogrodzenia betonowe cieszą się popularnością ze względu na swoje walory estetyczne i użytkowe. Ogrodzenia łupane i ogrodzenia gładkie pięknie komponują się z ogrodem. Takie rozwiązanie jest trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Pustaki łupane, pustaki gładkie i pustaki zalewowe są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu, a szeroki wybór ich kolorów pozwala na wpasowanie się do każdej aranżacji.