Loader
Co warto wiedzieć o obrzeżach?
https://centrumbruku.pl/wp-content/uploads/obrzeza.png

Odpowiednio zorganizowany ogród wymaga tego, aby wszystko miało wyznaczone miejsce. Każdy element powinien być precyzyjnie wytyczony i oddzielony od siebie w taki sposób, by teren był spójny oraz harmonijny. Z pewnością pomogą nam w tym obrzeża trawnikowe, które są swojego rodzaju konturami obrazu naszego ogrodu. Ich odpowiednia aranżacja i ułożenie sprawi, że przestrzeń wokół domu nabierze charakteru.

Obrzeża trawnikowe umożliwiają niemalże dowolne kształtowanie linii rozgraniczenia. Te mogą być proste i ostre, ale też opływowe oraz bardziej elastycznie. Jakie są najistotniejsze funkcje obrzeży trawnikowych, a także czym się one charakteryzują?

Obrzeża trawnikowe – zastosowanie i funkcje

Prawidłowo zaprojektowany ogród często porównuje się do mapy kontynentu. Wszystkie państwa oznaczają konkretne rodzaje nawierzchni, a zatem oddzielone od siebie precyzyjnie wyznaczonymi granicami. Pełnią one również bardzo istotną rolę, jaką jest utwardzenie nawierzchni chodnikowej, a najlepiej swą rolę spełnią tutaj obrzeża betonowe. Chodzi tu również o zauważalne rozgraniczenie trawnika od chodnika, wyznaczenie terenu np. pod korę która może się niestety przemieszczać, dlatego należy pamiętać o tym ustalając wysokość obrzeży.

Obrzeża wpływają również na finalną estetykę ogrodu. Co warto wiedzieć, większy wpływ na to będą miały te obrzeża, które wystają ponad poziom powierzchni. Są to z pozoru niewielkie elementy architektoniczne, jednakże oddziałują na finalny wygląd otoczenia.

Obrzeża trawnikowe z betonu

Zanim wybierzemy obrzeża trawnikowe, warto pomyśleć nad tym, jaki wybrać rodzaj. Wszystko z uwagi na to, że mogą być one wykonane z różnych materiałów. Wybór warunkuje w pierwszej kolejności ich funkcja, ale też estetyka ogrodu, do jakiej dążymy.

Największa popularność, a jednocześnie też trwałość to domena obrzeży betonowych. Spotkamy je w wielu formach, a przy tym charakteryzują się dość bogatą kolorystyką. Ich główna funkcja to pełnienie roli elementu oporowego, aby zabezpieczyć nawierzchnię z kostki brukowej, wykończenia schodów, czy też tarasu. Wykazują wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zatem m.in. na mróz, a także na czynniki chemiczne, jak np. sól.

Specjalny rodzaj obrzeży, czyli palisady

Palisady to elementy małej, ogrodowej architektury. Stosuje się je chociażby do wykonywania rabat kwiatowych, wykańczania schodów, tarasów, ale są też jednocześnie jednym z rodzajów obrzeży. Wykorzystuje się je głównie do rozgraniczania poszczególnych nawierzchni, a to chociażby trawnika od rabat. Posiadają właściwości dekoracyjne oraz są łatwe w układaniu dowolnych kształtów. Ich materiał wykonania może być różny, natomiast jak wspominano już wyżej w wypadku obrzeży, najlepiej postawić na te betonowe. Palisady można spotkać w wielu różnych formach, kolorach oraz rozmiarach. Będą świetnie uzupełniać się z wszelkimi innymi elementami naszej architektury ogrodowej.

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70