Loader
Impregnacja ogrodzenia – dlaczego jest to tak ważne?
https://centrumbruku.pl/wp-content/uploads/dlaczego-warto-impregnowac-ogrodzenie_v2-1.png

Z uwagi na to, jaki charakter prezentuje sobą strefa klimatyczna w jakiej się znajdujemy, wiele czynników wpływa niestety na to, że trudnym zadaniem jest utrzymanie ogrodzenia w dobrym stanie przez wiele lat. Te wykonane z betonu, także mogą utracić swoje pierwotne piękno po pewnym czasie. Wszystko z uwagi na naturalnie zachodzące procesy biologiczne, a także eksploatację i działanie promieniowania UV. Zagrożenie stanową również deszcz i śnieg, a także kurz, błoto oraz sadza.

 

W jaki sposób zadbamy o swoje ogrodzenie – impregnacja

 

Jeśli nasze ogrodzenie łupane zostanie prawidłowo zaimpregnowane, nie będzie już później konieczności wykonywania czasochłonnych oraz skomplikowanych zabiegów, a materiał zyska nawet odporność na promieniowanie UV, przez co znacznie lepiej będzie znosił procesy starzenia. Później, wystarczające okaże się regularne i dużo prostsze mycie go przy pomocy myjki ciśnieniowej. Najlepiej jeśli zajmiemy się impregnacją wtedy, kiedy materiał ogrodzenia zdąży „dojrzeć”. Uznaje się, że odpowiedni moment nadchodzi po około 1-2 latach.

Jeśli mamy do czynienia z pustakami łupanymi, które nie były impregnowane stosuje się wówczas specjalne środki, dzięki którym wpływ zewnętrznych czynników na stan i wygląd ogrodzenia może być ograniczony. Z pewnością odnajdziemy szeroką gamę różnego typu preparatów do usuwania mchu, nalotów oraz porostów. Co więcej, można je też stosować profilaktycznie. Warto pamiętać, że w wypadku wykwitów, czy też zacieków wapiennych, zalecany jest odrębny rodzaj preparatów.

Jak poradzić sobie z wykwitami, które pojawiają się na ogrodzeniu łupanym?

Nieestetyczne białe plamy i nacieki na betonowych ogrodzeniach, a zatem też na tych łupanych to nic innego jak efekt procesu, podczas  którego w wodzie rozpuszczają się sole wapnia obecne w cemencie. Jest to poniekąd odpowiedź na to, dlaczego wykwity pojawiają się po deszczu. Otóż, gdy woda zaczyna parować, pozostawia charakterystyczny solny osad na licu bloczków. Po raz pierwszy może dojść do tego już na etapie wykonawstwa, kiedy to beton zaczyna się wiązać, a woda odparowuje.

Aby uporać się z wykwitami, należy rozpocząć od wyczyszczenia ogrodzenia miękką szczotką i spłukania go ciepłą woda. Najlepiej zrobić to latem, gdyż wtedy wilgoć odparuje w najkrótszym czasie. Zaleca się dodatkowo pobrać próbkę nalotu, co może być pomocne w doborze odpowiedniego preparatu, który pozwoli nam zwalczyć wykwity wapienne.

Musimy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania, ponieważ środki te w większości powstają na bazie kwasu. Zaleca się, aby w pierwszej kolejności nałożyć preparat w mało widocznym miejscu i pozostawić go na kilka dni. Dzięki temu, będziemy mieli pewność co do tego czy substancja ta nie powoduje żadnych odbarwień lub wżerów, a także czy bezpieczne będzie jej stosowanie na pozostałej części ogrodzenia. Brak odpowiedniej ochrony ogrodzenia przed wodą spowoduje, że problemy mogą powracać, dlatego w każdym przypadku konieczne jest to, aby ogrodzenie łupane było poddane procesowi impregnacji. Warto też mieć na uwadze to, aby uważnie przeczytać zalecenia producenta preparatu, ponieważ różnią się one od siebie.

Zainteresowany/a?

Skontaktuj się
z nami!

Chętnie nasz doradca podjedzie, pokieruje, zaproponuje.

14 690 70 70